Odchwaszczanie upraw to jeden z najważniejszych zabiegów w rolnictwie. Niestety, ale zwalczanie chwastów jest konieczne, jeśli rolnikowi czy plantatorowi zależy na dużej ilości wartościowych plonów.

Obecnie na rynku jest wiele herbicydów, czyli preparatów chwastobójczych. W związku z tym warto wiedzieć, jaki środek należy wybrać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Udając się do sklepu ogrodniczego trzeba wiedzieć, że występują herbicydy do zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Jaka jest między nimi różnica? Do chwastów jednoliściennych zaliczają się głównie dziko rosnące trawy, które w okresie kiełkowania wytworzyły tylko jeden liścień.

Najczęściej występującymi chwastami jednoliściennymi są na przykład: miotła zbożowa, chwastnica jednostronna, perz właściwy. Trzeba wiedzieć, że ich zwalczanie jest bardzo trudne.

Dlatego właśnie, aby nie zniszczyć roślin uprawnych, należy stosować herbicydy do zwalczania chwastów jednoliściennych, na przykład Roundup. Z kolei chwasty dwuliścienne to takie, u których w okresie kiełkowania wytworzyły się dwa liścienie.

Do tej grupy zalicza się większość chwastów i można je szybko i skutecznie zwalczyć herbicydami przeznaczonymi do usuwania chwastów dwuliściennych. Najpopularniejszymi środkami chwastobójczymi do tego typu chwastów jest Starane, Chwastox oraz Bofix.

Wybierając preparat odpowiedni do występującego rodzaju chwastu mamy pewność, że odchwaszczanie będzie skuteczne.