Rzepak to dosyć wymagająca roślina uprawna. Rolnicy muszą wkładać sporo czasu i pracy w pielęgnację tej rośliny. Niestety, jak i inne rośliny uprawne, tak i rzepak jest narażony na chwasty. Istotne jest, aby w porę podjąć działania mające na celu wyeliminowanie nieproszonych gości z uprawy.

Koniczyna polna, choć wygląda dosyć niewinnie, to jednak jest dosyć uporczywym chwastem, zwłaszcza gdy wystąpi w formie wieloletniej. Charakteryzuje się kosmatymi łodygami, rozesłanymi lub wzniesionymi. Ma drobno ząbkowane liście i liczne kwiatostany o walcowatym kształcie. W okresie kwitnienia, czyli od czerwca do września, korona ma różowawy kolor, a kwiaty żółty.

W rzepaku występuje dosyć często. Co zrobić, gdy się pojawi? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że mechaniczne zwalczanie może nie przynieść rezultatów. Podobnie ze stosowaniem naturalnych preparatów. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie herbicydów, czyli preparatów chwastobójczych.

Na rynku istnieje wiele środków na chwasty, które bez problemu rozprawią się z koniczyną polną. Zaleca się wybierać takie, które zawierają glifosat. Jest to substancja aktywna, na którą koniczyna polna jest wrażliwa. Należy jednak zwracać uwagę, aby były przeznaczone do stosowania w rzepaku.

Poza tym należy przestrzegać instrukcji zamieszczonej na opakowaniu i nie zmniejszać ani nie przekraczać zalecanego dawkowania. W przeciwnym wypadku preparat może nie być skuteczny lub może poparzyć rzepak.