Zboża jare to takie, które wysiewa się wraz z nadejściem wiosny. Mimo to, podobnie jak zboża ozime, narażone są na pojawienie się chwastów. Istotne jest, aby nie lekceważyć nawet najmniejszej ilości chwastów i w porę rozpocząć ich zwalczanie. Usuwanie chwastów w zbożach jarych zaleca się wykonywać zaraz po wysiewce. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przedwschodowych.

Stosuje się zaraz po wysianiu, kiedy ziarniaki jeszcze nie wykiełkują. W przeciwnym razie, substancja aktywna mogłaby go uszkodzić. Wybierając preparat do odchwaszczania zbóż jarych należy brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby preparat był przeznaczony do stosowania w zbożach jarych, a substancja aktywna działała na występujący chwast. W przeciwnym razie, odchwaszczanie nie przyniesie rezultatów lub zniszczymy uprawę.

W sklepach ogrodniczych jest bardzo duży wybór tego typu preparatów. Większość środków chwastobójczych do tego typu roślin uprawnych działa nalistnie. Do chwastnicy jednostronnej, owsa głuchego oraz miotły zbożowej, zaleca się stosowanie herbicydu zawierającego związki, takie jak fenoksaprop-P-etylu. Na chwasty dwuliścienne dobrze jest używać oprysków , które zawierają kilka substancji aktywnych, co zwiększy skuteczność działania. Aby zwiększyć skuteczność herbicydów w zbożach jarych, warto stosować je równolegle z adiuwantami.

Dlaczego? Mechanizm ich działania wspomaga i zmniejsza napięcie powierzchniowe oraz sprawia, że preparat chwastobójczy lepiej przylega na roślinie.