Uprawa rzepaku niestety nie jest łatwa, ponieważ rzepak ozimy jest dość wymagającą rośliną uprawną. To sprawia, że wymaga on szczególnej staranności przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli niedotrzymany zostanie termin siewu, nawożenia czy opryskiwania, może dojść do znacznego obniżenia zarówno jakości, jak i ilości plonu. Największym wrogiem rzepaku ozimego są chwasty. W związku z tym przedstawiamy kilka porad na temat oprysków chwastów wrażliwych w rzepaku ozimym.

Trzeba wiedzieć, że rozwojowi chwastów w rzepaku ozimym sprzyja długi okres wegetacji. To sprawia, że stanowią one sporą konkurencje dla wschodzących roślin. Najczęściej spotykanymi chwastami w rzepaku ozimym są: rumian polny, tasznik pospolity, przytulia czepna, maruna bezwonna oraz przetacznik perski. Jak je zwalczać? Przede wszystkim należy zastosować opryski na chwasty wrażliwe w rzepaku ozimym. Należy najpierw zweryfikować gatunek oraz fazę rozwojową chwastu, a następnie wybrać odpowiedni herbicyd, czyli środek chwastobójczy, przy pomocy którego zostanie wykonany oprysk.

Należy zwracać uwagę na to, jaka substancja aktywna jest zawarta w preparacie. Trzeba wiedzieć, że na niektóre substancje chwasty są wrażliwe, a na niektóre odporne. Zawsze na opakowaniu znajduje się lista. Chwasty wrażliwe to takie, które można skutecznie zwalczyć danym środkiem używając jak najmniejszej dawki. Jeżeli dobierzemy odpowiedni preparat, nie powinno być problemu z ich wyeliminowaniem.