Jednym z chwastów, który powszechnie występuje na łąkach i pastwiskach jest wyka. Wydawać by się mogło, że nie jest to niebezpieczna roślina, ale gdy się zagłębimy na ten temat, wiemy, że stwarza spore zagrożenie. Co trzeba o wiedzieć na temat wyki ptasiej i wąskolistnej? Wyka to roślina wieloletnia z rodziny bobowatych. Wyka ptasia charakteryzuje się pokładającą się, rozgałęzioną łodygą i pierzaście złożonymi liśćmi.

W okresie kwitnienia kwiaty są motylkowe, bezwonne w kolorze niebiesko-fioletowym. Owocem wyki ptasiej jest strąk z dzióbkiem. Z kolei wyka wąskolistna jest rośliną jednoroczną i podobnie jak wyka ptasia, rośnie na użytkach zielonych. Poza tym jej kwiaty również są koloru niebiesko-fioletowego, ale pierzastodzielne liście są nieco węższe.

Dlaczego wyka ptasia i wąskolistna jest chwastem niebezpiecznym, skoro rośnie na łąkach, pastwiskach i w lasach? Trzeba wiedzieć, że w okresie kwitnienia, czyli od maja do lipca, zawiera ona w sobie trującą substancję. W nasionach występuje wicjamina, która jest substancją toksyczną dla zwierząt, a zwłaszcza dla koni. Co gorsza, jest chwastem bardzo lubianym przez zwierzęta. Ponadto skutecznie zahamowuje wzrost innych roślin, a w przypadku, gdy pojawia się w zbożach, zanieczyszcza ziarno, które potem nie nadaje się na paszę i mąkę.

Z tego powodu konieczne jest odchwaszczanie upraw i użytków zielonych przy pomocy herbicydów, czyli preparatów chwastobójczych. Dzięki temu można skutecznie wyeliminować wykę.