Piękny ogród jest nie tylko dopełnieniem przestrzeni wokół domu, ale również stanowi jego wizytówkę i ozdobę. Z tego powodu właściciele działek wkładają sporo wysiłku i pracy, aby był zadbany i ładny. Niestety, ale pojawiające się chwasty mogą zepsuć nawet najpiękniejszy ogród.

Wtedy należy przeprowadzić zabieg odchwaszczania przy pomocy preparatów do niszczenia chwastów. Co trzeba o nich wiedzieć? Wielu ogrodników broni się przed zastosowaniem herbicydów, czyli środków chwastobójczych. Często jednak nie ma wyboru, bo metody mechaniczne i naturalne sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Preparaty do niszczenia chwastów, które można kupić w sklepach ogrodniczych mają za zadanie usunąć z upraw i ogrodów nieproszonych gości. Największą grupę preparatów stanowią herbicydy selektywne, czyli takie, które działają na określoną grupę chwastów i przy tym nie niszczą uprawianych roślin w ogrodzie czy na działce. Warto wiedzieć, że możemy kupić herbicydy kontaktowe lub układowe.

Różnią się od siebie sposobem działania. Preparaty o działaniu kontaktowym niszczą roślinę w miejscu kontaktu. Zatem, aby preparat usunął chwasty, musi dokładnie je pokryć. Dobrym i polecanym preparatem chwastobójczym jest Chwastox.

Najczęściej rośliny pod ich wpływem obumierają już po kilku dniach. Z kolei herbicydy układowe działają w ten sposób, że są wchłaniane przez roślinę i w ten sposób przenikają do każdej jej części zakłócają c przy tym wszelkie procesy życiowe. Pierwsze efekty widać po kilku tygodniach, ale na bardziej długotrwałe trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.